Skuteczne leczenie nadwrażliwości zębów laserem – efekty po pierwszym zabiegu
Ból zębów spowodowany ich nadwrażliwością można leczyć na kilka sposobów. Stomatolodzy polecają często odpowiednie pasty lub lakiery fluorowe, które blokują ujścia kanalików zębinowych. Wprawdzie efekty działania tych substancji są natychmiastowe, ale nie trwają one długo. Wynika to stąd, że substancje te są szybko wypłukiwane z powierzchni zębów i problem powraca.
Idealnym rozwiązaniem dla nadwrażliwych zębów jest wykorzystanie laserów diodowych, zwłaszcza, że ich pozytywna efektywność została potwierdzona w licznych badaniach naukowych.
Bardzo ważną zaletą zastosowania laserów diodowych do leczenia nadwrażliwości zębów jest ich szybkość działania oraz nieinwazyjność. Często bowiem wystarcza zastosowanie jednego zabiegu, aby uzyskać całkowite pozbycie się problemu.

Przyczyny nadwrażliwości zębów?
Nadwrażliwość zębów to efekt odsłonięcia mikrokanalików zębinowych. Przez odsłonięte bowiem mikrokanaliki zębinowe wnikają różnego rodzaju substancje, które wywołują ból zęba. Nadwrażliwość zębów stanowi zawsze duży dyskomfort, z którym trudno jest sobie poradzić.
Nadwrażliwość zębów może być spowodowana:
brakiem odpowiedniej higieny zębów,
częstym spożywaniem kwaśnych napojów lub posiłków,
wybielaniem zębów metodami, które zawierają w sobie substancje sody i nadtlenku wodoru,
zbyt mocnym szczotkowaniem zębów,
nieleczeniem ubytków znajdujących się przy szyjkach dziąsłowych.
Na czym polega leczenie nadwrażliwości zębów laserem?
Laserowe leczenie nadwrażliwości polega na zeszkliwieniu otwartych kanalików, dzięki czemu zostają one trwale zamknięte. Dzieje się tak ponieważ wiązka promieniowania laserowego jest mniejsza od średnicy kanalików zębinowych i zamyka ich zewnętrzne ujście.
Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zęba żelu fluorowego i naświetleniu przez kilka sekund. Jest bezbolesny, bezpieczny, długotrwały i często jednorazowy. W przypadku dużej nadwrażliwości może być konieczne wykonanie drugiego zabiegu w odstępie tygodnia. Można w ten sposób leczyć pojedyncze zęby lub kilka naraz. Po zabiegu lekarz poleci odpowiednie środki do higieny jamy ustnej dla podtrzymania efektu, podczas codziennej pielęgnacji.
Laserowe leczenie zmniejsza wrażliwość zębów na bodźce termiczne i dotykowe: