Leczenie kanałowe laserem

Leczenie kanałowe z zastosowaniem lasera

Leczenie kanałowe laserem pozwala uporać się z podstawowym problemem w stomatologii. Jest nim identyfikacja przyczyn bólowych zęba, zwłaszcza wtedy gdy zęby nie wykazują zmian próchnicowych, ale pacjent uskarża się na silny ból. Z pomocą przychodzą wówczas lasery diodowe, które stosowane są do identyfikacji przyczyn bólu zębów, a precyzyjniej do diagnostyki stanu zapalnego miazgi. W tym celu tkanki poddaje się działaniu światła laserowego sprawdzając, czy wywoła to efekt zwiększonej odczuwalności bólu.

Po ustaleniu przyczyn odczuwanego przez pacjenta bólu, stomatolog przechodzi do ustalenia właściwego sposobu działania. Tak jak przy diagnozie, tak przy ustaleniu działań terapeutycznych można również zastosować lasery diodowe. Wynika to stąd, że dzięki laserom można dotrzeć do tych obszarów kanału korzenia zęba, do których nie jest możliwe dotarcie z wykorzystaniem chemiczno-mechanicznych metod działania.

leczenie kanałowe

Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zębów jest zapalenie miazgi. Jest to proces chorobowy nie tylko samej tkanki miazgowej, ale również przylegających do niej tkanek przyzębia, a szczególnie okolic otworu głównego korzenia zębowego.

Ponieważ miazga zębowa jest mocno unerwiona, dlatego jej stan zapalny wywołuje mocno odczuwalny ból. Przyczynami chorób miazgi zębowej zazwyczaj są:

starcie zębów,
głębokie ubytki próchnicze,
urazy zębów, pęknięcia lub złamania,
nadżerki lub ubytki klinowe nie próchniczego pochodzenia,
paradontoza.

Na czym polega leczenie kanałowe z zastosowaniem lasera?

Działanie lasera polega na wytwarzaniu potężnej energii w celu wytworzenia fotoakustycznych fal uderzeniowych. Wytworzona w ten sposób fala uderzeniowa w połączeniu z roztworem oczyszczającym kanał korzeniowy powoduje, że z kanalików zębinowych jest skutecznie usuwana warstwa mazista. Zdolność fali uderzeniowej lasera do głębokiej penetracji ścian kanału korzenia zapewnia skuteczną ich dezynfekcję.

Dezynfekcję kanałów korzeniowych można wykonać zarówno poprzez samo działanie światła laserowego, tj. zamiast płukania środkami dezynfekującymi w fazie chemicznej dezynfekcji kanałów korzeniowych, po ich mechanicznym opracowaniu.

Dezynfekcję kanałów korzeniowych światłem lasera można też przeprowadzić jednocześnie z chemicznymi środkami dezynfekującymi. Techniczny efekt w dezynfekcji kanałów korzeniowych jest niemal identyczny. Różnice pojawiają się w zależności od umiejscowienia systemów kanałów zębowych.

W końcu laser może pomagać w gojeniu się i zmniejszeniu dolegliwości pozabiegowych.