Laserowe usuwanie próchnicy

Bezbolesne usuwanie próchnicy laserem

Laserowe usuwanie próchnicy zębów ma bardzo wiele istotnych zalet. Do tych najbardziej kluczowych należy bezbolesność oraz zlikwidowanie niemiłych skojarzeń i doznań związanych z borowaniem zębów. Już na sam widok wierteł, niektórzy pacjenci wpadają w panikę, nie mówiąc o tym, jak zaczynają odczuwać nieprzyjemne wibracje powodowane przez wiertło i wydawane podczas zabiegu jego drażniące dźwięki, czy przegrzewanie się tkanek zęba.

bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci

Co to jest próchnica?

Próchnica zębów to jedna z najbardziej znanych na całym świecie chorób stomatologicznych. Dotyka płytkę nazębną, której istotną właściwością jest to, że nieustannie odtwarza się po  umyciu zębów. Jest to rodzaj powłoki pokrywającej każdy z zębów, która składa się z bakterii flory jamy ustnej oraz produktów przemiany materii.

Nieregularne i niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej skutkuje tym, że płytka nazębna słabo się odnawia, przez co następuje zwiększenie aktywności bakterii płytki nazębnej. W konsekwencji tkanki twarde zęba są stopniowo pozbawiane składników mineralnych i dochodzi do rozwoju próchnicy zębów.

Zalety laserowego usuwania próchnicy

Bezwiertłowe leczenie zębów oprócz nieprzyjemnych doznań związanych z borowaniem zębów, eliminuje potrzebę podania znieczulenia. Laser bowiem bardzo precyzyjnie usuwa próchnicę i stare wypełnienia nie niszcząc zdrowych tkanek.

Bardzo istotną zaletą  usuwania próchnicy laserem są jego właściwości antyseptyczne. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania kwasu służącego do wytrawienia powierzchni zęba, jak to ma miejsce podczas tradycyjnego leczenia. Zęby od razu są odpowiednio zdezynfekowane i przygotowane pod wypełnienie.

Kolejną zaletą bezwiertłowego leczenia zębów jest precyzyjne działanie lasera. Zabiegi przeprowadzane przy pomocy lasera istotnie bowiem zmniejszają ryzyko uszkodzenia zarówno tkanek twardych (zęba), jak i miękkich (podrażnienie dziąseł). Wynika to stąd, że wiązka światła jest bardzo wąska oraz zdecydowanie delikatniejsza niż zwykłe wiertło. Dlatego wnika ono w ząb bardzo płytko i nie uszkadza tkanki położonej głębiej w zębie oraz chroni go przed powstawaniem mikrourazów (wiertło jest wyraźnie bardziej inwazyjne i usuwa zarówno zmienioną, jak i zdrową tkankę).

Przy pomocy więc lasera można usunąć tylko tkanki zmienione próchnicowo pozostawiając zdrowe tkanki w stanie nienaruszonym.

Ponadto po zastosowaniu lasera stomatologicznego nie występuje tzw. próchnica wtórna, czyli ponowne tworzenie się ubytku próchniczego w miejscu już wcześniej leczonym, ponieważ wiązka lasera dodatkowo dezynfekuje ubytek.

Laserowe leczenie zębów, można zastosować także w przypadku zębów, które są nadwrażliwe.

Podsumowując należy powiedzieć, że głównymi zaletami laseroterapii jest precyzja jego działania, bezbolesność, szybkość działania, brak potrzeby odkażania, brak dyskomfortu pozabiegowego, brak ryzyka zakażenia, brak potrzeby znieczulania oraz wyeliminowanie stresu związanego ze znieczulaniem i szybki powrót do pełnego funkcjonowania po zabiegu.

Laserowe usuwanie próchnicy u dzieci

Najbardziej zadowoloną grupą pacjentów, wobec których stosuje się laserowe usuwanie próchnicy,  są na pewno dzieci oraz oczywiście osoby wysoce lękowe. Pacjenci ci chętnie poddają się leczeniu laserem, ponieważ nie widzą wierteł ani nie doświadczają skutków ich działania. Ważną zaletą lasera jest to, że podczas zabiegu nie trzeba dotykać bolesnego zęba, co jest bardzo ważne zwłaszcza podczas leczenia dzieci.

Zastosowanie lasera eliminuje konieczność wytrawienia powierzchni zęba przy pomocy kwasu, co istotnie skraca czas leczenia, a co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które są zazwyczaj bardzo niecierpliwe.