Laserowe podcięcie wędzidełka

Laserowe podcięcie wędzidełka, alternatywą dla zabiegów z zastosowaniem skalpela

Laserowe podcięcie wędzidełka to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod z użyciem skalpela. W chirurgii stomatologicznej na tkankach miękkich jamy ustnej stosuje się głównie lasery diodowe lub gazowe, które charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami tnącymi (precyzja nacięcia) oraz koagulacyjnymi (rany goją się bardzo szybko przez ziarninowanie). W konsekwencji blizna po zabiegu jest minimalna i niewidoczna, a pozytywne efekty zauważalne są bardzo szybko.

Ważną zaletą stosowania laseroterapii jest jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się powikłań zapalnych, co jest szczególnie istotne przy zabiegach wykonywanych w obrębie jamy ustnej, w której występuje różnorodna flora bakteryjna. Oznacza to, że po zastosowaniu laserowego podcięcia wędzidełka praktycznie nie ma żadnych skutków ubocznych.

podcięcię wędzidełka języka

Laserowe podcięcie wędzidełka – najczęstsze wskazania

Wędzidełko to fałd błony śluzowej łączący wargi, policzek lub język z kością. W jamie ustnej wyróżniamy cztery różne rodzaje wędzidełek językowych. Ich nieprawidłowa budowa może być przyczyną następujących problemów:

zbyt krótkie wędzidełko języka może ograniczać ruchy języka i powodować nieprawidłową wymowę (ankyloglosja, jako wskazania logopedyczne),
nieodpowiedni przyczep wędzidełka wargi górnej powoduje powstanie szpary między jedynkami górnymi i powoduje specyficzny defekt kosmetyczny (diastema, jako wskazania ortodontyczne),
przerośnięte wędzidełko policzka może powodować problemy podczas noszenia protezy (zwiększa ruchomość protezy),
zbyt krótkie wędzidełko wargi dolnej powoduje odciąganie dziąseł od zębów dolnych i odsłanianie szyjek zębowych (wskazania periodontologiczne).

Kiedy wykonać zabieg laserowego pocięcia wędzidełka?

Nieprawidłowa budowa wędzidełek to wada wrodzona, dlatego należy ją zdiagnozować już u noworodków. Wielu lekarzy pediatrów podkreśla, że w przypadku zaobserwowania wad w zakresie budowy wędzidełek, należy jak najszybciej wykonać zabieg podcięcia wędzidełka. Najlepiej – jak podkreślają pediatrzy – dobrze aby zabieg wykonać w pierwszych latach życia dziecka, zanim zacznie ono mówić. Laserowe podcięcie wędzidełka u niemowlaka ma zapobiec pojawieniu się problemów w połykaniu, ssaniu, a w późniejszym okresie również wymowy.

Owszem, nie w każdym przypadku konieczne jest stosowanie laserowego podcięcia wędzidełka. Czasami jest ono tak małe, że można je – stosując specjalistyczne ćwiczenia logopedyczne – lekko rozciągnąć. Kiedy jednak nie jest to możliwe, laserowe podcięcie wędzidełka staje się koniecznością. Decyzja o podjęciu rodzaju terapii zależy od opinii pediatry, logopedy, ortodonty, periodonty i chirurga stomatologicznego.

Na czym polega laserowe podcinanie wędzidełka?

Zabieg podcięcia wędzidełka z wykorzystaniem lasera diodowego, polega na dotykaniu go cienkim włóknem szklanym bez użycia siły. Pod wpływem promieniowania laserowego, tkanki ulegają dehydratacji, bezkrwawo odparowują. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które z natury boją się krwi.

Zabieg jest krótki (trwa 2 -3 minuty) i całkowicie bezbolesny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym z podaniem niewielkiej ilości środka znieczulającego. Nie wymaga zakładania szwów po zabiegu oraz stosowania antybiotyków i leków przeciwbólowych. Ponadto promieniowanie laserowe zwiększa produkcję kolagenu w tkankach, co przyspiesza procesy gojenia się miejsca poddanego zabiegowi.