Laserowe leczenie paradontozy

Laserowe leczenie paradontozy tj. chorób przyzębia

Laserowe leczenie paradontozy to metoda szczególnie ceniona przez periodontologów, ponieważ skutecznie leczy tą groźną chorobę. Nieleczona bowiem choroba przyzębia może prowadzić do rozchwiania zębów, aż do ich całkowitej straty.

Choroby przyzębia to postępujące stany zapalne niszczące dziąsła i tkanek otaczających zęby (paradontoza). Główną ich przyczyną jest duże nagromadzenie bakterii na płytkach nazębnych, która powoduje zaczerwienienie dziąseł, ból, opuchliznę, itd. W dalszym rozwoju procesu chorobowego niszczona są stopniowo tkanki dziąsła i powstają tzw. kieszenie pomiędzy zębami i dziąsłami a płytka nazębna i kamień zaczynają je wypełniać. Proces ten wypycha ząb, który zostaje zniszczony.

Oczywiście najlepszą metodą leczenia paradontozy jest wczesna profilaktyka, która polega głównie na odpowiednim doborze techniki oczyszczania zębów oraz systematycznym przeglądzie stanu uzębienia, dziąseł i błony śluzowej. Wskazane jest też usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień oraz fluoryzacja zębów i lakowanie szczelin.

Kiedy jednak pojawią się już oznaki chorób przyzębia potrzebna staje się ingerencja periodontologiczna, w której coraz częściej stosuje się laserowe leczenie paradontozy. Zaletą metody jest to, że umożliwia w sposób nieinwazyjny wyleczyć choroby przyzębia przez usuniecie zmienionego zapalnie nabłonka kieszonek i oczyszczenie powierzchni poddziąsłowych korzeni.

leczenie paradontozy

W periodontologii lasery stosuje się:

w leczeniu zapalenia dziąseł,
w leczeniu zapalenia przyzębia,
w leczeniu ropni przyzębnych,
po zabiegach chirurgicznych,
po skalingu (znoszenie nadwrażliwości zębów i przyspieszanie gojenia się tkanek miękkich).

Na czym polega laserowe leczenie paradontozy?

Leczenie paradontozy laserem polega na eliminacji bakterii oraz usuwaniu chorobowo zmienionej tkanki. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i trwa ok. 10 minut.

Ważną zaletą lasera jest fakt, że usuwa on skutecznie bakterie z kieszonek dziąsłowych i powierzchni poddziąsłowych korzeni (zmniejszenie bakteriemii i redukcja stanu zapalnego dziąseł). Wspomaga to w istotny sposób cały proces leczenia periodontologicznego.

Lasery w periodontologii wykorzystuje się głównie podczas zabiegu skalingu poddziąsłowego i kiretażu. Stosuje się również w różnych zabiegach chirurgicznych, np. korekty dziąseł. Wynika to stąd, że lasery są bardzo precyzyjne. Dzięki tej istotnej zalecie można osiągnąć doskonały efekt estetyczny.