Laserowa chirurgia stomatologiczna

Laserowa chirurgia stomatologiczna – bezkrwawe zabiegi bez użycia skalpela

Laserowa chirurgia stomatologiczna diametralnie zmienia dotychczasowe doświadczenia związane z zabiegami chirurgicznymi. Jeszcze do niedawna wszyscy myśleliśmy, że każda interwencja chirurgiczna dotycząca tkanek miękkich musi być krwawa, tzn. zawsze należy używać skalpela, a potem zszywać rany przy pomocy szwów chirurgicznych.

chirurgia stomatologicznaa

Lasery diodowe w chirurgii stomatologicznej

Coraz częściej w chirurgii stomatologicznej wykorzystujemy tzw. metody bezkrwawe. Taką możliwość daje zastosowanie laserów diodowych, które wytwarzają skupione niebieskie światło ze względu na jego znacznie wyższą absorpcję w tkankach miękkich a w konsekwencji szybką koagulację tkanek. Wynika to między innymi stąd, że w laserach stosuje się bardzo cienki światłowód, który gwarantuje wysoką moc lasera i umożliwia wysoką precyzję interwencji chirurgicznych. Dzięki temu laser penetruje tkankę miękką bardzo płytko redukując ryzyko przypadkowego zranienia lub uszkodzenia cieplnego.

Wykorzystanie w chirurgii lasera umożliwia wykonywanie tzw. czystych cięć z niewielkim krwawieniem. Dzięki temu staje się możliwe natychmiastowe sprzężenie tkanek, mniejszy ból pooperacyjny brak obrzęku, skuteczniejsza redukcja bakterii oraz szybsze gojenie ran. W konsekwencji mniejsze staje się zapotrzebowanie na leki oraz poprawia się komfort po zabiegach operacyjnych.

Laserowa chirurgia stomatologiczna – poznaj zalety

Dzięki zastosowaniu lasera wiele procedur chirurgicznych można przeprowadzić bezbólowo. W związku z tym nie ma  konieczności stosowania środków znieczulających albo też można je ograniczyć do minimum. Jest to szczególnie istotne dla osób z chorobami, które ograniczają albo czasem wręcz uniemożliwiają stosowanie środków znieczulających, np. u alergików, u dzieci albo osób obawiających się skutków znieczuleń.

Należy jednak podkreślić, że – pomimo tego, że nie stosuje się środków znieczulających – pacjent zawsze jest monitorowany pod kątem objawów bólu lub dyskomfortu. W razie pojawianie się jakichś niekorzystnych objawów, lekarz zmienia ustawienia lasera lub stosuje niewielką ilość środka znieczulającego.

Niektóre lasery wyposażone są w specjalną aplikację zwaną niskopoziomową terapią laserową (ang. Low Level Laser Therapy), która odpowiada za zmniejszanie dolegliwości po przebytym zabiegu. Wykorzystanie takiej aplikacji podczas interwencji chirurgicznych minimalizuje wystąpienie ewentualnych komplikacji. Jest to nieprawdopodobnie istotne w przypadku interwencji estetycznych, ponieważ nie pozostawia blizn.

Inną bardzo istotną zaletą lasera jest to, że można go wykorzystać w przypadku usuwania zmian w jamie ustnej z okolic trudno dostępnych oraz z miejsc, gdzie założenie szwów byłoby wysoce utrudnione. Laser stomatologiczny znacząco przyspiesza gojenie się ran po zabiegach ekstrakcji.

W związku z wymienionymi wyżej właściwościami laserów, zabiegi chirurgiczne nie obciążają fizycznie i psychicznie pacjenta. Z powodzeniem mogą być stosowane w przypadku pacjentów lękowych, osób w podeszłym wieku oraz dzieci.

Zastosowanie lasera w chirurgii stomatologicznej

Laseroterapia wykorzystywana jest zarówno na poszczególnych etapach złożonego leczenia, jak i podczas kompleksowych laserowych terapii.

leczenie aft,
odsłonięcie zębów zatrzymanych,
podcięcie wędzidełka,
kiretaż,
operacje płatowe,
estetyczne kształtowanie brzegu dziąsłowego,
plastyka przedsionka,
otwieranie ropnia,
redukcja drobnoustrojów,
leczenie nadziąślaków, włókniaków, ziarniaków i naczyniaków,
odsłonięcie implantu,
leczenie zapalenia tkanek w okolicach implantu,
biopsja,
leczenie torbieli zastoinowych,
wycięcie przerostów błony śluzowej,
zatrzymanie krwawień miąższowych.