Implantologia laserowa

Implantologia wspierana właściwościami wiązki laserowej

Współczesna medycyna dokonuje niesamowitych postępów, a stomatologia jest jedną z tych najszybciej rozwijających się dziedzin. Szczególnym tego przykładem jest implantologia, która aktualnie stanowi najbardziej skuteczną metodę odbudowy utraconych zębów.

Implantologia laserowa znacznie skraca czas potrzebny przy zabiegach implantologicznych. Wszczepienie jednego implantu trwa średnio 10-15 minut, a zabieg wszczepienia dziesięciu implantów, można przeprowadzić nawet podczas jednej wizyty.

Ponadto zabieg implantacji z zastosowaniem lasera staje się mało inwazyjny oraz prawie bezkrwawy, ponieważ nie stosuje się nacinania tkanek. Podanie znieczulenia, całkowicie usuwa wszelkie dolegliwości.

implanty zębów

Implantologia laserowa – wszczepienie implantu bez cięcia tkanek miękkich

Jedną z najbardziej nowoczesnych metod implantacji zębów jest instalacja implantów bez cięcia dziąsła (tzw. implantacja ekspresowa). W przypadku takiej implantacji zamiast cięcia najczęściej są używane przekłucia laserowe. W związku z tym nie dochodzi do odwarstwiania płata oraz nie trzeba zszywać przeciętego miejsca, ponieważ chirurg stomatolog wszystkie nakłute tkanki od razu przyżega (zabieg leczniczy polegający na termicznym koagulowaniu krwawiącej tkanki), co w istotnym stopniu skraca czas gojenia się tkanek miękkich. Stosowanie takiej metody w istotnym stopniu skraca czas potrzebny do przeprowadzenia implantacji zębów.

Użycie lasera stanowi także doskonały antyseptyk, który zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych. Zastosowanie lasera pozwala również hamować procesy zapalne, które mogą czasem pojawić się w tkance miękkiej wokół implantów.

Implanty w jeden dzień

Zazwyczaj po wstępnym przygotowaniu obszaru zabiegowego pod implanty, ze względów estetycznych stosuje się koronę tymczasową, która symuluje zęby pacjenta. Korony te są wykonywane z hipoalergicznego plastiku, który z jednej strony spełnia swoją rolę (pacjent może np. gryźć pokarm przy pomocy tej korony), a z drugiej są w pełni higieniczne (nie wywołują reakcji odrzuceniowych). Celem jest zapewnienie pacjentowi komfortu psychologicznego w okresie osteointegracji, który może trwać od kilku tygodni do sześciu miesięcy.

Najbardziej nowoczesną metodą implantologiczną jest implantacja jednoetapowa, która przebiega w ciągu jednej wizyty oraz w sumie trwa około godziny. W tym czasie lekarz wykonuje wszystkie czynności implantologiczne, tj. instalację implantu, łącznika i korony. Stosowanie takiej strategii implantologicznej w istotnym stopniu poprawia komfort pacjenta, ponieważ nie musi on chodzić z “dziurą” zamiast zęba.

Implantacja zębów dzięki urządzeniom laserowym sprawia, że lekarz może zmniejszyć krwawienie i przyspieszyć gojenie po zabiegu, a także zlikwidować ogniska zapalne.