Czym różni się laserowe leczenie zębów od tradycyjnego?

Czym różni się laserowe leczenie zębów od tradycyjnego?

Czym różni się laserowe leczenie zębów od tradycyjnego?

Laserowe leczenie zębów vs. leczenie wiertłem

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, laserowe leczenie próchnicy nie wymaga usuwania warstwy mazistej, odkażania ubytku i wytrawiania tkanek twardych. Szkliwo i zębina są od razu gotowe na przyjęcie wiążącego kompozytu. Po jego wykończeniu i wypolerowaniu w idealny sposób spaja się z tkankami zęba i staje się niewidoczny. Co więcej zastosowanie lasera pozwala na osiągnięcie całkowitej szczelności brzeżnej założonego kompozytu.

Kolejną istotną różnicą jest możliwość wybiórczego działania laserem. W przeciwieństwie do wiertła, laser pozwala na precyzyjne usuwanie zainfekowanych próchnicą tkanek, nie naruszając przy tym zdrowych struktur zęba. Pozwala to na zachowanie większej ilość zdrowej tkanki zęba niż w przypadku zastosowania tradycyjnego wiertła dentystycznego.

Zalety zastosowania lasera w porównaniu z tradycyjną metodą leczenia

Główne zalety laserowego leczenia zębów, to znacznie mniejsze dolegliwości bólowe oraz zmniejszenie dyskomfortu psychicznego pacjenta w trakcie, jak i po zabiegu.

Laser działa przeciwbólowo, poprawia terapeutyczne skutki zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji oraz istotnie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

Lasery działają w sposób łagodny i bardzo precyzyjny. Stosowanie laserów w zbiegach stomatologicznych pozwala na zachowanie większej ilość zdrowej tkanki zęba niż w przypadku użycia tradycyjnego wiertła.

Zabiegi chirurgiczne z zastosowaniem lasera są niemal bezkrwawe, zmniejsza się ryzyko krwawienia po zabiegu. Bakteriobójcze działanie lasera zmniejsza także ryzyko wystąpienia infekcji w obszarze zabiegu chirurgicznego.

Minimalne odczucie bólu w trakcie zabiegu, pozwala uniknąć lub ograniczyć stosowanie środków przeciwbólowych.